Pre poskytnutie pôžičky má každá spoločnosť určité podmienky a nároky na svojich klientov, či už sa jedná o banku alebo spoločnosť nebankovú. Samozrejmosťou býva väčšie či menšie preverovanie finančnej situácie a zistenia schopnosti splácať. Čo robiť v situácii, kedy vám žiadna spoločnosť peniaze nechce požičať? Určitou možnosťou je pôžička od súkromnej osoby, ktorá má ale pomerne nevýhodné podmienky a môžete sa tu sa stretnúť s úžerou.
Ľuďom, ktorí požičiavajú ostatným peniaze za vysoký poplatok, sa všeobecne hovorí "úžerníci". Súkromní investori peniaze poskytujú podľa pravidiel ustanovených zákonom a za primeraný úrok. Ak tomu tak nie je, ide o podvodníkov, ktorí ťažia z nepriaznivej situácie ľudí a spoliehajú na ich neschopnosť splácať a v týchto prípadoch nie je núdza o exekúcie.
Chyba je ale samozrejme aj na strane dlžníkov. Každý by si mal pôžičku dostatočne dobre rozmyslieť, než si ju zjedná a vedieť, či ju za daných podmienok zvládne splatiť. Výhodou je, že súkromné osoby požičiavajú bez zložitých formalít a rýchlo. Získať takúto pôžičku by nemal byť problém ani so záznamom v registri dlžníkov alebo bez možnosti dokladovať príjem. Preto je zváženie rizika úplne na žiadateľovi o pôžičku od súkromnej osoby.
Nemyslite si, že vám niekto požičia peniaze len tak, bez dostatočné záruky. Veriteľ väčšinou požičiava oproti založenia nehnuteľnosti alebo na zmenku. Založenie nehnuteľnosti sa zapíše do katastra nehnuteľností prostredníctvom záložnej zmluvy. V tej sa uvádza dátum, do ktorého musí byť dlh splatený. Ak to klient nezvládne, môže byť nahradená prostredníctvom predaja založenej nehnuteľnosti. U tohto typu pôžičky je vždy potrebné počítať s tým, že o založenú nehnuteľnosť prídete.